Bieg na orientację jako alternatywa dla zwykłego biegania

Orientacja sportowa to nieolimpijska dyscyplina sportowa, w której głównym zadaniem każdego zawodnika jest pokonanie wyznaczonej trasy oraz zaliczenie znajdujących się na niej punktów kontrolnych, jak najszybciej tylko potrafią. Do dyspozycji mają mapę oraz kompas. Jakie jednak predyspozycje trzeba mieć, aby stać się mistrzem w tej dyscyplinie?

Jak rozpocząć przygodę z biegiem na orientację?

Do aktywności fizycznej i umysłowej, jaką bez wątpienia są biegi na orientację są zachęcane już dzieci w wieku 7-8 lat. Taki właśnie próg początkowy przyjął klub KS Kościelec Chrzanów. Stworzył sekcję, dzięki której w biegu na orientację mogą rozwijać się najmłodsze dzieci. Dzięki temu wychowywane jest pokolenie, które będzie przyszłością tego sportu.

Bardzo dobrą widomością jest to, że przestrzegając ogólnych zasad treningowych, podczas uprawiania biegu na orientację, praktycznie nie może być mowy o kontuzjach. Ewentualnie, można skręcić kostkę. Zdecydowanie, jest to mało kontuzjogenny sport, dlatego nie trzeba martwić się o własne bezpieczeństwo.

Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z biegiem na orientację sportową, lub chcesz zainteresować tą dyscypliną swoje dziecko, pierwszym krokiem jaki warto zrobić jest znalezienie w swojej najbliższej okolicy klubu sportowego z sekcją BNO. Listę wszystkich miejsc, w których można trenować znajdziesz na stronie Orienteering.org.pl. Regularnie trenując, zyskasz szansę na udział w zawodach i rozwijanie się w tej dyscyplinie sportowej.

Umiejętności, jakie powinien posiadać biegacz na orientację

Dużą zaletą tej dyscypliny sportowej jest brak szczególnych predyspozycji fizycznych, jakimi muszą cechować się zawodnicy. Jednak, z wieloletniego doświadczenia w pracy z zawodnikami, Jerzy Kryjmowski, prezes klubu KS Kościelec Chrzanów podkreśla, że w orientacji sportowej lepiej radzą sobie umysły ścisłe. To zawodnicy o tych zdolnościach mają lepszą orientację w terenie, potrafią skuteczniej podejmować decyzje, ponieważ są w stanie szybko przekalkulować swoje szansę i obrać najlepszą ścieżkę dotarcia do celu.

Najlepsi zawodnicy dysponują także umiejętnością znakomitej organizacji, a ich działaniom przyświeca konsekwencja.

Bieg na orientację jest sportem, który szczególnie spodoba się osobom lubiącym działać samodzielnie, ceniącym sobie wolność, jak i tym, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i obcować z przyrodą.

Przeciwwskazania do uprawiania biegu na orientację

Elementem wykluczającym zawodnika z uprawiania dyscypliny sportowej, jaką są biegi na orientacje są poważne wady serca, a także skomplikowane wady wzroku. Innych przeciwwskazań nie stwierdzono.

Tego nauczysz się uprawiając bieg na orientację