Podstawowe wyposażenie biegacza na orientację

Bieganie na orientację jest doskonałą formę spędzania czasu zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy, kto poszukuje ciekawej formy aktywności, może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Bieg na orientację stanowi połączenie wysiłku fizycznego z pracą umysłową, a więc podczas jednej aktywności można będzie trenować dwa ważne obszary. Z każdym rokiem popularność biegów na orientację wzrasta, ze względu na to, że nie ma tu miejsca na nudę, a każdy może w swoim tempie rozwijać poszczególne umiejętności. Dodatkowo, podczas tej dyscypliny sportowej można zdobyć wiele cennych umiejętności, takich jak samodzielne podejmowanie decyzji, orientacja w terenie, czytanie mapy czy właściwe analizowanie faktów. Bieganie na orientację jest więc świetną zabawą, a jednocześnie pomaga rozwijać nas jako ludzi.

W związku z tym, że bieganie na orientację jest sportem, trzeba do jego uprawiania odpowiednio się przygotować, zarówno pod względem stroju, jak i sprzętu.

Strój biegacza na orientację

Jak powinien wyglądać strój biegacza na orientację?

Biegacz na orientację musi być przygotowany na każde warunki atmosferyczne, zarówno ostre słońce, jak i deszcz. Dlatego jego garderoba powinna być zróżnicowana i dopasowana do zmieniającej się pogody.

akcesoria do biegu na orientację

O tych akcesoriach musi pamiętać każdy biegacz na orientację

Kompas

Podstawową cechą, jaką musi mieć ten sprzęt jest szybkie ustawianie kierunku północy. Biegacz może wybrać jeden z dwóch kompasów:

Podstawą przy wyborze sprzętu powinna być łatwość w jego obsłudze, szybkość reakcji, a także brak problemów podczas odczytywania kierunków. Dzięki temu biegacz będzie mógł otrzymać precyzyjne informacje o swoim położeniu.

Mapa

Bez mapy biegacz na orientację nie może wyruszyć w teren. Jej cechą charakterystyczną jest duży stopień szczegółowości, znacznie przewyższający tradycyjne mapy topograficzne. Mapy przekazywane biegaczom są wcześniej zatwierdzane przez międzynarodową organizację IOF. Łącznie do dyspozycji jest ponad 1300 map. Na mapie przede wszystkim zaznaczona jest tzw. przebieżność lasu, która pozwala na właściwe wybranie wariantu dotarcia do konkretnych punktów kontrolnych.

Biegacz na mapie widzi kilka podstawowych kolorów:

Na mapie znajduje się również oczywiście skala, linie północy, czyli południki, a także cięcie warstwicowe.

Nerka biodrowa

Bardzo przydatne miejsce do przechowywania podstawowych akcesoriów, jakie biegacz na orientację chce mieć przy sobie. Można do niej przypiąć również bidon z wodą oraz schować baton energetyczny.

Wiele przydatnych akcesoriów biegacz na orientację może kupić w Decathlonie.