Bieg na orientację jako alternatywa dla zwykłego biegania

Od pewnego czasu bieganie jest ulubioną aktywnością wśród Polaków. Biegają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to cudowna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która nie wymaga wykupowania karnetu na siłownię czy inwestowania w drogi sprzęt. Dla osób, którym samo bieganie nie wystarcza i nie dostarcza odpowiedniej dawki emocji, proponowane jest bieganie na orientację.

Bieg na orientację jako dyscyplina sportowa

Samo bieganie to dla Ciebie za mało? Możesz zacząć uprawiać dyscyplinę sportową jaką jest bieg na orientację. Zadaniem zawodnika jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, zaliczając po drodze punkty kontrolne. Do pomocy zawodnik ma kompas i mapę. Uczestnik sam wybiera trasę jaką pokonuje. Jedynym warunkiem jest zaliczenie po kolei wszystkich punktów kontrolnych. Może jednak dotrzeć do nich samodzielnie wyznaczoną trasą, co zapewnia wiele ekscytujących momentów i pozwala na dużą samodzielność.

Najczęściej biegi organizowane są na leśnych terenach, ale coraz większą popularnością cieszą się również biegi na orientację w parkach oraz na miejskich osiedlach.

Co zyskasz wybierając bieg na orientację zamiast zwykłego biegania?

bnoKażda osoba decydująca się na uprawianie biegu na orientację ma zagwarantowane obcowanie z naturą w najczystszej postaci. Pomimo tego, że bieg tego typu można zorganizować dosłownie wszędzie, tradycją jest wyznaczanie tras na terenach zalesionych. Przestrzeń tego typu jest bardzo zróżnicowana, zapewnia tajemniczą atmosferę, a także pozwala na obcowanie z przyrodą. Biegacze dobrze wiedzą, że nie ma nic lepszego jak przemierzanie truchtem, czy też nieco szybszym tempem lasu.

Każdy uczestnik zawodów może liczyć na mnóstwo emocji podczas samodzielnego planowania trasy tak, aby po drodze zostały zaliczone wszystkie punkty kontrolne. Można będzie zobaczyć niesamowitą faunę i florę, dotrzeć do ciekawych zakamarków, jak i poobserwować przyrodę w jej naturalnym środowisku.

Samo bieganie nie da tak dużej frajdy, jak bieganie na orientację. Może to okazać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu.